Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el:
Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
2022-ben is folytatta a kormány a saját hagyományát: már-már napi szinten írták át rendeletekkel a költségvetést, hogy aztán az év végére már szinte rá se lehessen ismerni. Nem voltak az átláthatóság bajnokai, mi viszont átnéztük az év összes Magyar Közlönyét, és összegyűjtöttük, pontosan hogyan varitálták át a büdzsét menet közben.
Azok után, hogy 2021-ben 85 alkalommal írta át év közben a kormány a költségvetést egy-egy rendelettel, a 2022-essel magukhoz képest már-már visszafogott tempóra váltottak: 60 olyan Magyar Közlöny jelent meg, amelyben kijött egy határozat arról, hogy már megint megváltoztatták a büdzsét. Ezek közül hat még 2021-ben jött ki, vagyis mielőtt egyáltalán hatályba lépett volna a 2022-es költségvetés, már bele kellett piszkálni, a további 54 pedig év közbeni módosítás volt. Vagyis 2022-ben átlagosan 6 nap 18 óránként kellett hozzányúlni a költségvetéshez. Ezekben összesen 2693 milliárd forintot pakoltak át a büdzsé egyik helyéről a másikra, vagyis a 28 546 milliárd forintos kiadási főösszeg majdnem tizedét rendeletekkel mozgatták év közben.
A költségvetés átírása elviekben egy nagyon szépen áttekinthető művelet: megadják azt, hogy mire adnak pénzt, azt, hogy ezt az összeget honnan veszik el, és kész is. De amikor ezt hatvan különböző alkalommal teszi meg a kormány – és persze az ilyen átírásoknál nem csak egy helyen nyúlnak bele a költségvetésbe – akkor a végeredmény a szinte totális átláthatatlanság. Miközben a kormány a világ ötödik leginkább high-tech államaként hirdeti Magyarországot, az egyelőre egy megugorhatatlan szint számukra, hogy például a Pénzügyminisztérium honlapján legyen egy táblázat, ahol lehet követni a változásokat és az aktuális állást, ehelyett aki tájékozódni akar, az a Magyar Közlöny online verzióit kell, hogy lementse pdf formátumban, és az azokban szereplő táblázatok számait kiírni magának – ennek az eredménye ez a cikk.
Mielőtt belemélyedünk a részletes számokba, íme néhány apróság:
Honnan vették el a pénzt?
A módosítások jelentős része nem arról szólt, hogy lett volna egy-egy nagy vesztese a költségvetésnek, ahonnan rengeteg pénzt átcsoportosítanak máshova, hanem arról, hogy a büdzsének olyan pontjáról vettek el pénzt, amelynek alapból az volt a célja, hogy lehessen onnan osztogatni: 980 milliárd forintot a Gazdaság-újraindítási Alapból, 481 milliárdot a központi tartalékokból és a Központi Maradványelszámolási Alapból, 599 milliárd forintot pedig a Rezsivédelmi Alapból osztottak ki. De azért megesett néha az is, hogy egy-egy minisztériumról vettek el némi pénzt – szinte minden esetben sokkal kevesebbet, mint amennyit más módosításokkal ugyanaz a tárca kapott. A mínusz oszlopban a legnagyobb olyan tétel, amely nem valamilyen alap vagy központi tartalék, a Paks II Zrt. tőkeemeléséről júliusban szóló 100 milliárd forint volt.
A Pénzügyminisztérium: csak első ránézésre vesztes
A Pénzügyminisztérium a költségvetési átalakításokkal 53,9 milliárd forintot kapott, viszont 88,1 milliárdot elvettek tőle – első ránézésre ez igencsak látványosnak tűnik. De mielőtt azt hinnénk, hogy Varga Mihályék dicséretes módon önmagukon kezdik a spórolást: a 88,1 milliárd forintból, amellyel a PM kasszája vékonyabb lett év közben, 86,2 milliárd a rendkívüli kormányzati intézkedések kerete volt. Így csak a nemzetközi kötelezettségekre és az Európai Támogatások Auditáló Főigazgatóságra jutott az eredetileg szántnál kevesebb pénz.
Innovációs és Technológiai / Technológiai és Ipari Minisztérium: +504 milliárd forint
Palkovics László minisztériumának két neve is volt év közben, majd el sem értünk még 2022 végéig, amikor a miniszter lemondása után megszüntették a tárcát is. Itt a helyzet pont ellentétes azzal, amit a Pénzügyminisztériumnál láthattunk: gigantikus változásnak tűnik az év közbeni 504 milliárd forintos többlet, de ebből 428 milliárdot az jelentett, hogy a rezsivédelmi alapból ez a tárca kapott pénzt, hogy ossza el az energiaügyekkel kapcsolatos támogatásokra. Vagyis nem nagy nyertes volt a minisztérium, hanem egy előre le nem kötött alap kezelője.
Így aztán tudjuk, hogy a rezsitámogatásokra 305 milliárd forintot osztott el a TIM, a távhőszolgáltatók kompenzációjára 83 milliárdot, az energiaintenzív vállalatok támogatására pedig 30 milliárdot. Ezeken kívül a legnagyobb tétel, amelyet kaptak, a közlekedési programokra szánt 53 milliárd forint, valamint a „kormányzati szakpolitikák” nevű tétel 14,9 milliárd forintja. Ezek máris jól mutatják, mi is az egyik legnagyobb gond a költségvetés átláthatóságával: hiába kell elvileg minden tétel sorsát precízen megjelölni, attól nem leszünk sokkal okosabbak, ha annyit beleírnak a büdzsébe, hogy kormányzati szakpolitikákra költhet a minisztérium.
Energiaügyi Minisztérium: + 348 milliárd
Ahogy a TIM megszűnt, az Energiaügyi Minisztérium kapta meg a feladatot, hogy a Rezsivédelmi Alap pénzeit kiossza, ebből 225 milliárdot a távhőszolgáltatókra, 71 milliárdot egyéb rezsikompenzációra költöttek el. A „kormányzati szakpolitikákra”, bármi is legyen az, ők is kaptak extra tízmilliárdot, és érdemes még kiemelni azt a december 13-i módosítást, amikor még a Technológiai és Ipari Minisztérium alá tartozó cégek támogatására kapott pénzt az energiaügyi tárca – a megszűnt minisztériumhoz tartozó vállalatokat átvették, de valamiért a nevet még elfelejtették átírni.
Kulturális és Innovációs Minisztérium: + 209 milliárd
A legtöbb többletpénzt, 61 milliárd forintot a felsőoktatás „infrastrukturális, innovációs és ökoszisztéma fejlesztésére” kapta a minisztérium, további 5,7 milliárdot pedig az egyetemek, főiskolák támogatására. Itt elég látványos a mínuszok oszlopa is: 3 milliárd forinttal vágták meg a nagycsaládosok autóvásárlási támogatását, de a gyermek- és családügyi programok, a gyesen lévők támogatása és a művészeti tevékenységek is a vesztesek közé kerültek.
Nem a legnagyobb, de pusztán a számokra ránézve a leglátványosabb módosítás is ehhez a minisztériumhoz kötődik: novemberben a kulturális társadalmi és civil szervezetekre találtak a gazdaság-újraindítási alap pénzei között 66 666 666 forintot – mennyire kár, hogy nem egyháztámogatásra.
És ugyan csak egy tízmilliós tételről van szó, muszáj megemlíteni: ez a minisztérium volt az, amely rendszeresen amiatt kért költségvetés-módosítást, hogy a saját kincstári díjait tudja fizetni.
Honvédelmi Minisztérium: + 115 milliárd
Szimbolikus pillanata volt a magyar gazdaságirányításnak, amikor november 9-én kivettek 1,8 milliárd forintot a Rezsivédelmi Alapból, hogy odaadják sportági fejlesztési koncepciók megvalósítására.
Az állami sportlétesítményeket fenntartó Nemzeti Sportközpontok is kapott aznap 1,2 milliárdot a rezsialapból, de onnan utána az év végén még el is vettek forrást, így végül még mínuszba is került. Persze a sportot így sem kell sajnálni: a versenysport támogatására 20,9, a fejlesztési koncepciókra 2,6, a kiemelt egyesületekre 1,9 milliárd forinttal több pénz jutott, mint ahogy az eredetileg tervezték. Azért bármilyen furcsa is, a honvédelmi tárca feladatai között a második helyre szorult a sport, a Magyar Honvédség 70 milliárdos többlettámogatása volt a legnagyobb extra tétel.
Emberi Erőforrások Minisztériuma: +109 milliárd
Az előző, negyedik Orbán-kormány egyik gigaminisztériuma volt ez, benne az egészség- és az oktatásüggyel is, hogy aztán májustól az egészet odaadják a belügynek – hogy mekkora hatékonysággal, azt azóta is látjuk.
A kormány prioritásai eléggé világosak ezek a ponton. A sportági fejlesztési koncepciók 11,4 milliárd forintja, illetve a versenysport támogatásának 9,5 milliárdja két különálló tétel, de azért ha egybevonjuk ezeket, akkor már több mint a Klebelsberg Központ extra 20,4 milliárdja, netán a szociális és gyermekvédelmi feladatok 11,6 milliárdja – hát még ha a Nemzeti Sportközpontok 2,6 milliárdját és a kiemelt sportegyesületek 2,6 milliárdját is hozzáadjuk. Ilyen kiadások mellett azért azt is el kell fogadni, hogy nem mindenre juthat extra pénz, az Országos Kórházi Főigazgatóságtól például 3,6 milliárdot elvontak.
Belügyminisztérium: +90 milliárd
Az Emmi feldarabolásával Pintér Sándorhoz került szinte minden olyan feladat, amelynek az elvégzése meghaladja egyetlen minisztérium képességeit, csak a sportot kapta meg a honvédelmi tárca.
Az egészségügy feladatait átvéve így 25 milliárd forintot sikerült is erre a célra átcsoportosítani, kicsit többet, mint a miniszter szívének annyira kedves rendőrség számára. Az Emminél a sport mögé szorult Klebelsberg Központnak a BM talált közel 7 milliárd forintot – így az oktatásra itt kevesebb pluszpénz jutott, mint a büntetés-végrehajtásra vagy épp a Terrorelhárítási Központra. Persze ez még mindig jó ahhoz képest, amennyit a szociális és gyermekvédelmi feladatok kapnak.
Viszonylag kicsi tétel az Országos Roma Önkormányzat 6,6 millió forintja – annál érdekesebbé teszi, hogy ezt a Rezsivédelmi Alapból csípték le.
Egyvalami miatt pedig igencsak más a BM, mint a kormány többi része: az egyetlen tétel, amelyen tényleg spóroltak, 14 millió forintot, a minisztérium igazgatása, azaz nagyrészt a saját dolgozóik fizetése.
Miniszterelnökség: +61 milliárd forint
A legnagyobb pluszpénz itt a kormányhivatalokra jutott, közel 22,8 milliárd forint – mintha akkor, amikor megírták a költségvetést, közelítőleg sem sikerült volna megtippelni, mennyibe fog kerülni ezeknek a működtetése. Vagyonkezelő alapítványokra és az egyházaknak is találtak extra 15-15 milliárd forintot.
A Miniszterelnökség a saját működtetési költségeit is elnézte, év közben tettek oda még 4,6 milliárd forintot, igaz, az alá tartozó cégektől 15,2 milliárdot elvontak.
Külgazdasági és Külügyminisztérium: +46 milliárd
Nem nagyon nagy tételekről van szó, inkább a mennyiség a fontos: 8 alkalommal kellett átírni a költségvetést azért, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium dolgozóit kifizessék, és 14-szer azért, hogy a külképviseleteken megtegyék ugyanezt. Természetesen az megesik, hogy egy minisztériumban vagy egy magyar nagykövetségen változik az összeg, hogy mennyi dolgozónak mennyi fizetést kell elutalni, de az, hogy az év hatvan költségvetés-módosításából nagyjából minden harmadikban találkozunk ilyennel a külügytől, az már azt mutatja, hogy valamit nagyon elszámoltak, amikor megírták a büdzsét. Ráadásul ugyanez volt a probléma már a 2021-es költségvetésben is.
Más minisztériumok
Az olyan minisztériumok közül, amelyek nagyrészt kimaradtak a költségvetési átcsoportosításokból, az igazságügyi tárcát érdemes talán kiemelni, ott szinte minden módosítás arról szólt, hogy több pénzre volt szükség a saját dolgozók fizetésére (a minisztérium igazgatása tétel a leggyakrabban ezt jelenti). Pár milliárd forint beesett az Agrárminisztériumhoz, valamint az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz is, de ezeken a helyeken alapvetően sikerült úgy végigcsinálni az évet, ahogyan eltervezték.
Önkormányzatok
Összesen 73 milliárd forintot osztott ki a kormány a városoknak és falvaknak. Nem épp egyenletes ütemben: 65 település kapott néhány millióstól többmilliárdosig terjedő támogatást március 28-ig, majd utána az év végéig már csak 18 – mintha történt volna valami április első napjaiban, ami miatt egészen addig megérte a kormánynak szórni a pénzt helyi fejlesztésekre.
A legnagyobb, 15, illetve 10 milliárd forintos extra tételeket a nyíregyházi és a győri ipari parkra szánták. Nem sokkal maradt el a tízmilliárdos álomhatártól Karcag, amely 2021-ben a legnagyobb többlettámogatás nyertese volt a városok között, most viszont a harmadik helyre szorult. Varga Mihály szülővárosa a szabadidő- és sporttelepfejlesztésre kapott 9,18 milliárd forintot (a helyi focicsapat pedig 106-18-as gólkülönbséggel nyerte meg a Jász-Nagykun-Szolnok megyei első osztályt).
Hogy nem csak fideszes városok kapnak pénzt, arra ott van példának a IX. kerületi önkormányzat 1,2 milliárdos támogatása. Ezen kívül a debreceni ipari park, a zalaegerszegi ipari park, és kicsit váratlan módon a monori Napsugár óvoda volt az a további három beruházás, amelyre év közben legalább egymilliárd forintot talált a kormány. És persze az év elejének feladatai között volt az is, hogy megsegítsék azokat az önkormányzatokat, amelyek az összeomlott Sberbankban tartották a pénzük egy részét.
(A táblázat többoldalas, lapozgatható.)
Az állami vagyon: +241 milliárd
Ez nem egy minisztérium, de külön fejezetet kapott a költségvetésben. És itt található az összes költségvetési átalakítás legnagyobb tétele:
Két részletben 203 824 857 427 forintot kaptak a nemzeti vagyonért felelős miniszter alá tartozó cégek.
Hogy ezt a pénzt pontosan mire költötték el, azt nem részletezte a költségvetés-módosítás. Mindenesetre nem kicsi vállalatokról van szó: a MÁV, a Magyar Posta, az áramszolgáltatás, a vízművek vagy épp a közútkezelés minden kiadását is itt könyvelik le (a kormányváltásig Bártfai-Mager Andrea tárca nélküli miniszterként felügyelte ezeket, azóta a Gazdaságfejlesztési Minisztérium kapta meg a munkát) – ezért is kár, hogy ennél részletesebben nem volt benne a költségvetésben a 203 milliárd forint sorsa. Ezen kívül a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő is kapott néhány milliárd forintot.
Miniszterelnöki Kabinetiroda: +65 milliárd
Ha a Rogán Antal vezette Kabinetiroda extra bevételeinek és kiadásainak különbségét vesszük, akkor alig 3,8 milliárd forint jön ki, de valójában a kiadások nagy részét az jelenti, hogy ide tartozik a központi tartalék, amelyből több tízmilliárd forintot vettek ki év közben, enélkül 65 milliárdos a többlet. Látszik is, hogy csak az évnek az első negyedében volt kampány, a kormánykommunikációra szánt pluszpénznél még a turizmus is többet kapott.
Bethlen Gábor Alap: +13,7 milliárd forint
A határon túlra küldött támogatások alapja az év közbeni átcsoportosítások egyik nagy nyertese lett, nem egyszer a Gazdaság-újraindítási Alapból tettek át oda pénzt.
A többi tétel
Az Alapvető Jogok Biztosának hivatala kapott 34 millió forintot, a bíróságoknak 1,1 milliárd forintot találtak év közben. A Gazdasági Versenyhivatalnak szeptemberben odaadtak még 875 millió forintot, decemberben azonban visszavettek 580 milliót. A Köztársasági Elnökség kicsit több, mint 1 milliárd forintot kapott, nagyrészt a dolgozók fizetésére, protokollkiadásokra, illetve a kitüntetések díjára, a Magyar Művészetek Akadémiájának 1,6 milliárd forintot adtak pluszban, az ügyészségeknek 266 milliót. Az Országgyűlésnél lekönyvelt összeg pedig majdnem 9 milliárd forinttal nőtt, de ez nem a parlament üzemeltetésére ment el nagyrészt: másfélmilliárd forinttal a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát tolták meg, 7,2 milliárd forinttal pedig még februárban a Nemzeti Választási Irodát.
Már a 2023-as költségvetést sem hagyták békén
Sokszor kielemeztük már azt a tragikomikus jelenetsort, amelyben előbb a nyáron megírták a 2023-as költségvetést, majd december 29-én estére az egészet az alapjairól újraírták. Kevésbé közismert, de addigra, mire a teljesen újraírt verzió kijött, az eredeti 2023-as költségvetést már háromszor módosították: először 2022. november 28-án, aztán december 13-án, aztán 14-én. Hogy aztán a módosításokat az eredeti szöveggel együtt még gyorsan újév előtt kidobják a kukáka.
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
Reagált az Európai Bizottság a szankciós nemzeti konzultációra, kockázatos lehet az időseknek az új Pfizer-BioNTech vakcina. Bezuhant…
A filozófus a sztálinista-reálszocialista diktatúra elleni harc hőse, a rendszerváltás egyik építőmestere, akinek meghatározó szerepe volt…
További friss állások ›
Folytatódhat a kormány "nemzetstratégiai" nyomulása: az új célpont a biztosítási piac
Szombaton 2023 forintos vonatjeggyel utazhatnak Veszprémbe az érdeklődők
A bécsi Burgtheater elbocsátotta az osztrák sztárszínészt, miután gyerekpornót találtak a gépén
„Akinek vaj van a fején, ne menjen a napra" – üzenték Bidennek a minősített dokumentumok ügyében
Niedermüller Péter: „Rettenetesen fáj a szívem a Kisüzem miatt”
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |