Új lendületet kaphat a falusi csok
2024.03.08.Friss fotók: nem hiszi el, az 50 éves Robbie Williams még mindig a világ legjobb pasija – Így néz ki most
2024.03.08.A világ legősibb, 390 millió éves megkövesedett erdejére bukkantak az Egyesült Királyságban – írja az Independent. A fosszilizálódott fák pálmaszerűek, törzsük vékony és üreges lehetett.
A maradványokat a délnyugat-angliai Minehead közelében, egy homokkő formációban fedezték fel.
Az ősi növények a Calamophyton nembe tartoztak, és fontos állomást jelentettek a fák fejlődésében. 2-4 méter magasra nőhettek, levelek helyett pedig több gallyszerű struktúra borította ágaikat.
Neil Davies, a Cambridge-i Egyetem munkatársa szerint a fák egy elég furcsa erdőt alkottak, amely nem hasonlított a maiakra. „Nem volt semmiféle aljnövényzet, és a fű sem jelent meg még, de rengeteg gallyat hagytak el ezek a sűrűn álló fák, amelyek nagy hatással voltak a tájra” – tette hozzá.
Az erdő a 419-358 millió évvel ezelőtti devon korszakból származik. Ez volt az az időszak, amikor a tengeri állatok elkezdtek diverzifikálódni, és megjelentek az első magtermő növények.
„A devon időszak alapvetően változtatta meg az életet a Földön” – mondta Davies. Többek között az is átalakult, ahogy a víz és a szárazföld interakcióba lép egymással, mivel a fák és más növények gyökérrendszerükkel segítették az üledékek stabilizálását.
A megkövesedett növények mellett a csapat növényi törmelékeket, megkövesedett fatörzseket és gyökérnyomokat is azonosított. Dr. Christopher Berry, a Cardiffi Egyetem kutatója szerint lenyűgöző volt látni az ősi fákat abban a helyzetben, ahol nőttek. „Az ezekben a kövületekben található bizonyítékok a Föld fejlődésének egy kulcsfontosságú szakaszát őrzik, amikor a folyók a korábbitól alapvetően eltérő módon kezdtek el működni, és váltak a mai nagy eróziós erővé” – nyilatkozta Davies.