Nebojsa Vignjevic még mindig az Újpest alkalmazottja
2024.03.12.Lezárták a nyomozást Szalai Ádám verekedési ügyében: a volt futballista elismerte, hogy túlreagálta a helyzetet
2024.03.12.A magyarországi ingatlanok 73%-a biztosítva van, de ez nem jelenti azt, hogy aki megkötötte a biztosítását, annak nincs további teendője annak érdekében, hogy biztonságban tudja legértékesebb vagyontárgyát, az otthonát. Egy nem megfelelően megkötött lakásbiztosítás, egy fontos biztosítási kockázat kimaradása vagy az esetleges alulbiztosítottság jelentős anyagi veszteséget okozhat egy káresemény bekövetkezésekor.
A lakásbiztosítás megléte önmagában nem elég. Sőt, hamis biztonságérzetet is adhat, ha egy biztosítási konstrukció fölött eljárt az idő. Fontos, hogy két-háromévente megvizsgáljuk, hogy a meglévő biztosításunk elegendő fedezetet nyújt-e az ingatlanunkban és az ingóságainkban okozott károkra. Szükség esetén célszerű átdolgozni a régebbi konstrukciókat, hogy elkerüljük az alulbiztosítottságot. Ebben gyors és alapos segítséget nyújtanak az Alfa biztosító tanácsadói vagy független közvetítő partnerei
– hívja fel a figyelmet Zatykó Péter, az Alfa Biztosító elnök- vezérigazgatója.
Mi történik, ha egy konstrukció fölött eljár az idő? Ha egy káreseményben az ingatlan, vagyontárgy újraépítési, pótlási vagy újra beszerzési értéke meghaladja a szerződésben szereplő biztosítási fedezet összegét, akkor a keletkezett kárnak csak egy részét fizeti ki a biztosító, és a fennmaradó összeget a biztosítottnak saját forrásból kell állnia. A jelenlegi magas inflációval járó gazdasági környezetben ez nagyon is aktuális probléma. De milyen esetben érdemes felülvizsgálni a meglévő biztosítást?
6 kérdés, amit fel kell tennünk magunknak
- Hajtott-e végre nagyobb értékű felújítást, beruházást? Ha igen, ez szerepel-e a biztosításban? Ha nagyobb értéknövelő beruházást hajtottunk végre, például napelemeket szereltettünk fel, vagy értékes berendezési tárgyakat, gépeket vásároltunk, mindenképpen meg kell növelni az épületre és/vagy az ingóságokra vonatkozó biztosítási összeget.
- Vásárolt-e nagyobb értékű tárgyat, bútort? Ezeket fedezi-e az ingóságbiztosítás? (pl. egy új konyhabútor akár több millió forint is lehet, de többek között ide sorolható egy értékes festmény, vagy egy kézi csomózású szőnyeg is)
- Ha az elmúlt években épített pl. garázst, tárolót, arra vonatkozik-e a biztosítás?
- Megfelel-e a szerződésben szereplő alapterület a valós négyzetméternek? Ha az utóbbi időben bővítettük az ingatlant vagy beépítettük a tetőteret, a valósnál kisebb alapterület szerepelhet a szerződésben. Pedig ez a kártérítés alapja, tehát káresemény esetén óriási a szerepe a valós adatoknak.
- Szerepelnek-e a szerződésben az olyan, egyre gyakoribb meteorológiai károk, mint pl. a jégverés, a villámárvíz vagy a szabadban tartott vagyontárgyak biztosítása?Káresemény bármikor bekövetkezhet, az egyre szélsőségesebbé váló időjárás például mind gyakrabban okoz károkat: 2023-ban az előző évhez képest majdnem 30 százalékkal több, 78 330 darab meteorológiai kárbejelentés érkezett az Alfa Biztosítóhoz, ezek nyomán pedig rekordösszeget, több mint 6 milliárd forintot fizetett ki meteorológiai károkra a társaság.
- Elérhető-e olyan kiegészítő biztosítás, amely hasznos lehet számára? A mai lakásbiztosításokkal már nemcsak az olyan alapvető károk esetén számíthatunk kártérítésre, mint a csőtörés vagy a viharkár. Ezeken felül általában számos kiegészítő biztosítást is magukban foglalnak a modern konstrukciók, amelyek megléte esetén fizet a biztosító, például akkor, ha graffiti került a házunk falára, megrongálták a szeretteink síremlékét vagy ellopták a babakocsit a bolt elől.
Forrás: Alfa Biztosító
Nemcsak azért érdemes biztosítási tanácsadó segítségét kérni, mert nehéz eligazodni a piacon elérhető sokféle konstrukció között, hanem azért is, mert a szakemberek például abban is tanácsot tudnak adni, hogy baj esetén mire kell figyelnünk, hogyan kaphatjuk meg a legegyszerűbben és a leggyorsabban a kártérítést. Ebben sokat segít, ha a megfelelő módon, például fotók, videófelvétel segítségével dokumentáljuk a káreseményt. Az Alfa Biztosító a digitális csatornákat részesíti előnyben a kárügyintézésére: már elérhető személyre szabott, ingyenes mobilapplikációja, az AlfaGo, amely mindig naprakész információkat kínál a felhasználóknak a biztosításaikról, és mindezt egy helyen a maximális kényelem érdekében.