Halálos baleset történt Kecskemétnél: részeg lehetett a vétkes sofőr
2024.03.06.Orbán Viktor bejelentette, hol tart beszédet március 15-én
2024.03.06.„Én olyanoknak írok sci-fit, akik nem olvasnak tudományos fantasztikus irodalmat. Mikor elkezdtem, afféle gettóban voltam, ahol olcsó bértollnokok nyüzsögtek. Én viszont korlátlanul kitáruló terepnek tekintettem a műfajt, ahol bármit kipróbálhatok, kialakíthatom a közönségemet és írhatok talán irodalmi becsű dolgokat is.” Írói nagyzolás? Beképzeltség? Nagyképűség? Ma már senki sem állítja ezt. Frank Herbert (1920-1986) létrehozta a maga világát, melyet sokan A Gyűrűk Urához, illetve a Csillagok háborújához hasonlítanak.
Kedvcsinálónak itt a Dűne: Második rész előzetese:
10991-ben járunk az Arrakison, melyet Dűnének is neveznek. A bolygó egyetlen értéke a „fűszer”, az élet meghosszabbításának és a tudás megszerzésének, valamint a csillagközi utazásnak a nélkülözhetetlen eszköze. A különleges anyag nem más, mint a mindent elnyelő gigantikus homokférgek anyagcseréjének terméke, amelyért elkeseredett küzdelem folyik a függetlenedni vágyó bennszülöttek és a világegyetemet uraló Impérium erői között. A fremen szabadcsapatok élén azonban felbukkan egy ifjú hős, az új messiás, aki hosszú és véres összecsapások után bosszút áll szerettei haláláért, és legyőzi a gonosz erőit, amelyeket Harkonnen báró és gátlástalan rokonsága testesítenek meg.
Timothée Chalamet és Zendaya a második részben / Fotó: InterCom
Hat év kemény munkáját követően Frank Herbert 1965-ben kiadott regénye nagy sikert aratott, idővel pedig klasszikusi rangra emelkedett. Két évtized alatt Herbert további öt könyvet írt, kiépítve Dűne-univerzumát. A bestseller saga régóta piszkálta a filmesek orrát. A szerteágazó és bonyolult meseszövésű történet megfilmesítése azonban lehetetlen feladatnak tűnt. Az első változat a Csillagok háborúja keltette sci-fi szökőár farvizén érkezett 1984-ben.
Az 1984-es Dűne palkátja / Fotó: Ringier-archív
A bizarr szemléletéről, sajátos stílusáról ismert David Lynch a lehető leghűségesebben vitte filmre a regényt, ugyanakkor fantáziadús, képekben és effektekben tobzódó mozit készített, bár néhány kritikusa szerint mindez az egyénisége rovására ment. Mások szerint éppen hogy ügyesen házasította össze az intellektuális, gondolati tartalmat a műfaj szükségképpen velejáró, hatásvadász elemeivel. Sztárok sora bukkant fel a filmben, kezdve Max von Sydowtól José Ferreren, Stingen keresztül Kyle MacLahlanig. A trükkspecialisták népes csapatából viszont csupán egyetlen nevet emelek ki, Carlo Rambaldiét, aki az óriás sivatagi férgekbe lehelt életet.
Jelenet a Dűne című minisorozatból / Fotó: Ringier-archív
Tizenhat évvel később John Harrison kanadai-német-amerikai koprodukcióban forgatta háromrészes minisorozatát, maximálisan kihasználva a képernyő nyújtotta kereteket. Külön említést érdemel az élményszámba menő fényképezés, amely az Oscar-díjas Vittorio Storaro kezét dicséri. Érdekesség, hogy a főbb szerepekre kevésbé ismert színészeket válogatott, a két kivétel Giancarlo Gianni és William Hurt. 2003-ban azután Harrison kirukkolt A Dűne gyermekei minisorozattal, melynek szereplő- és alkotógárdája nagyrészt ugyanaz.
Jelenet a Dűne gyermekei című minisorozatból / Fotó: Ringier-archív
A 2020-as évek elején került szóba az új változat elkészítése. Denis Villeneuve jó választás volt a rendezői posztra, a műfajban tett korábbi kirándulásai (Szárnyas fejvadász 2049, Érkezés) egyértelművé tették, hogy értő kezekbe került a sci-fi klasszikus megfilmesítésének projektje. Elképesztő alázattal, hozzáállással és szakértelemmel alkotta meg az új változatot, melyben remek csapat volt a segítségére. Nagyszerű munkájuk ékes bizonyítéka a hat Oscar-díj. Hollywood új kedvence, Timothée Chalamet magabiztosan hozta az ifjú messiás Paul Atreidest, míg Lady Jessicát Rebecca Ferguson keltette életre.
Emlékeztetőül itt a Dűne első részének előzetese:
A legfőbb probléma mindig az volt, hogyan lehet a cselekményt besűríteni egyetlen mozifilmben. Villeneuve igazi huszárvágással oldotta meg a gordiuszi csomót, eleve két filmben gondolkodott. A producerek nem voltak ennyire biztosak benne, ám az első film fogadtatása azonban egyértelművé tette a folytatást.
A Dűne a 21. század Star Warsa lehet / Fotó: InterCom
A Dűne: Második rész mindenben túlszárnyalja az elsőt: még nagyobb, még látványosabb, még különlegesebb alkotás, amely tovább szövi Paul Astreides és a fűszerbolygó történetét. Eközben Pault nemcsak a szerelem érinti meg a fremen lány képében, hanem Feyd Rautha személyében szembe kell néznie a pszichopata nemezisével is. Ha az ígéretek szerint folytatódik a Dűne sikertörténete, a XXI. század Star Warsa lehet.
A Blikk videói között megtalálható minden ami érdekelheti olvasóinkat. Legyen szó a legnagyobb A kategóriás sztárokról, a tévés showműsorok kulisszatitkairól vagy éppen a legújabb közéleti és politikai hírekről. A Blikk TV stúdiójában egymásnak adják a kilincset a legismertebb és legszórakoztatóbb vendégek és politikusok akik tabuk nélkül válaszolnak műsorvezetőink kérdéseire. Műsoraink a Blikk.hu-n és a
Blikk TV YouTube-csatornáján tekinthetők meg.