Kisgyerekre támadt egy megvadult kutya Sopronban: szétmarcangolta az arcát és a testét, egy felnőtt is megsérült – videó
2024.03.04.Sydney van den Bosch egy síparadicsomban romantikázik újdonsült vőlegényével: így csókolják egymást a hegyek között – fotó
2024.03.04.Korábban a Blikk is beszámolt arról, hogy a XII. kerületi Tamás Áron Általános Iskola és Gimnázium átkerülhet a Gábor Dénes Főiskola fenntartásába. Ezáltal az iskola fizetőssé válna, amely akár 150 ezer forintos plusz terhet róna havi szinten a családokra. A szülők felháborodtak, civilek pedig aláírásgyűjtésbe kezdtek azért, hogy az iskola ne kerüljön az egyetemhez.
Kézről kézre járnak a tollak hétfő reggel a Tamási Áron Általános Iskola és Gimnázium előtt. A gyerekzsivajt most felháborodott szülők beszélgetése tarkítja, legtöbbjük arcán aggodalom és düh látszik.
„Kiráz a hideg az egésztől” – mondta egy anyuka, akinek a gyermekei bár szeretik az iskolájukat, kénytelenek lesznek váltani, ha az intézmény fizetőssé válik.
Egy édesapa nonszensznek nevezte, hogy egy informatikai egyetem gyakorlóiskolájává tennék a Tamásit, több szülő pedig attól tart, hogy az ügy hátterében valójában az áll, hogy meg akarják szerezni az iskola területét.
A szülők teljesen kiakadtak a Tamásiban tapasztalt váratlan húzáson / Fotó: Blikk
„Hát, gondolom, a szokásos. Megint lenyúlják az iskolát, ingatlant, épületet, aztán majd lehet, hogy egyszer csinálnak egy lakóparkot. Bármi lehet” – vélekedett egy apuka.
A szülők úgy értesültek, hogy a tandíj gyermekenként havonta akár 100-150 ezer forint is lehet, ezt pedig a legtöbb család nem tudná finanszírozni.
„Baromi keveset keresek, nyugdíjas vagyok” – mondta a Blikknek Péter, akinek a gyermekét már érintené az egyetemi fenntartás bevezetése.
Az Élhető Hegyvidékért Egyesület aláírásgyűjtést kezdeményezett annak érdekében, hogy az iskola továbbra is elérhető maradjon minden kerületi diák számára.
Balla Judit, az egyesület elnöke szerint nem azzal van a baj, hogy magániskola nyílna a kerületben, hanem azzal, hogy emiatt megszűnne egy jól működő, mindenki által szeretett ingyenes intézmény: „lesz egy fizetős magániskola, amiről semmit nem tudunk, néhány szépen hangzó ígéreten kívül”.
Bár az egyetem honlapján olvasható egy dokumentum, amely az átvételről szól, Novák István, az egyesület elnökségi tagja szerint hivatalos értesítést senki sem kapott. „Ahhoz képest, hogy egy iskola átvételéről van szó, az az anyag, amit letettek, semmi. Ha ezt valaki komolyan gondolná, egy nagyon komoly anyag kellene, amiben igenis vannak ígéretek és igenis vannak vállalások” – vélekedett Novák.
A kerület alpolgármestere, Fonti Krisztina Facebook-oldalán reagált a hírre, azt ígérve: „az ingatlan önkormányzati tulajdon és az is marad”.
A Blikk megkereste az ügyben Pokorni Zoltánt, a kerület polgármesterét.
„Számomra a közfeladatot ellátó oktatási intézmények tandíjkötelessége mindig is vörös posztó volt. Egyházak, sőt, egyetemek is vettek át már köznevelési intézményeket, de a tandíjmentesség mindenhol megmaradt. Egyetértek Fonti Krisztina alpolgármesterrel abban, hogy a Tamási jövőjével kapcsolatban az önkormányzat számára a szülők és a pedagógusok véleménye a döntő. De az biztos, hogy a most odajárók, a körzetes családok, a német nemzetiségi tanulók és a Hegyvidéken élők a jövőben sem fizethetnek tandíjat a Tamásiban.
Elvi és gyakorlati problémákat látok az ügyben. Az első és legfontosabb a tandíj kérdése. A másik, hogy egy területi feladatokat ellátó iskola profilját meg lehet-e ennyire szűken határozni. Kétségtelen, hogy ma a műszaki és IT végzettség jelenti a legmagasabb várható kezdő és életjövedelmet. Az is kétségtelen, hogy a magyar iskolarendszer gyengén teljesít műszaki, természettudományos képzés tekintetében, jó lenne ezen erősíteni. De az ellenkező véglet, a nyelvi és humán kompetenciák sem válhatnak másodlagossá.
Persze, vannak gyakorlati, sőt, stílusbeli kifogásaim is. Hiba volt, hogy a KLIK és az egyetem csak a gimnáziumi jelentkezések lezárását követő napokban jelezte az érintettek felé az igényt a fenntartóváltásra, amikor már a miniszter döntés határideje szorítja az egyeztetéseket. Az időprés, az ultimátum nem az érdemi párbeszédnek, hanem az indulatoknak kedvez. Ez pedig nem jó tanácsadó.
Amikor a mostani tamásis gyerekek szülei még a felsőoktatásban tanultak, akkor a Gábor Dénes Főiskola nem a felsőoktatási intézményi rangsor elején foglalt helyet. Azóta egyetemmé vált, de nem mutatta be a szülőknek az elmúlt 20-30 év előrelépéseit. Ennek pótlása is talán megnyugtató lehetne.
A Hegyvidéken élők sokféle középiskolákból válogathatnak. Talán az országban itt a legnagyobb és legszínesebb a kínálat. Ez egyszerűtől az elit állami középiskolákig, az egyházi iskoláktól a Lauderen és a Waldorfon keresztül az angol, osztrák, japán nyelvű iskoláig. Megszoktuk a színes kínálatot, ez így jó, sokat dolgoztunk ezért. Az országos kompetenciaméréseken a Hegyvidék mindig az élbolyban van, az itteni családok gyermekei jó színvonalú képzést kapnak.
Biztosan nem támogatunk olyan elképzelést, amely az eredményeink ellen hat, és amelyet a szülők, a pedagógusok többsége elutasít” – fejtette ki válaszában a polgármester.
Az aláírásgyűjtést a civilek és a szülők közösen folytatják. A petíciót a XII. kerületi önkormányzatnak, a tankerületnek és a Belügyminisztériumnak is eljuttatják majd, remélve, hogy a tervezett egyetemi átvétel nem fog megvalósulni.
Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával
könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.