Rákay Philip keményet üzent Márki-Zaynak: „Szánalmasan bornírt akciói során ne emlegesse a néhai édesapámat!”
2024.03.07.A néhai Diana hercegné öccsének meghökkentő vallomása: 11 éves korában egy tanársegéd szexuálisan bántalmazta
2024.03.07.A lajstrom, amelyről eddig csak részinformációk szivárogtak ki, folyamatosan bővül. A napokban kezdeményezte a békásmegyeri 8 osztályos Veres Péter Gimnázium és a Zipernowsky Károly Általános Iskolát átvételét a Köves Slomó vezette Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) tulajdonolta Milton Friedman Egyetem. A Veres Péter Gimnázium – amely egyébként a HVG középiskolai ragsora szerint az ország 4. legjobb gimnáziuma – a szülőknek küldött e-mailben tájékoztatta őket kezdeményezéséről.
A levélben a következő áll: „Tisztelt Szülők! Szeretném tájékoztatni Önöket, hogy a Milton Friedman Egyetem … a köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 84. §-a alapján kezdeményezte, hogy részére az Észak-Budapesti Tankerületi Központ a fenntartásában lévő Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium fenntartói jogát adja át”.
Az Észak-Budapesti Tankerületi Központ 2024. március 13-án, szerdán 16.00 órától értekezletet tart az SZMK és az érdeklődő szülők számára a Milton Friedman Egyetem képviselőinek részvételével. A szülői munkaközösségnek véleményezési joga van, és a tankerület azt kéri, hogy véleményüket legkésőbb március 24-ig juttassák el az iskola vezetőségéhez. – Teljesen váratlanul ért bennünket – és a tanárokat is – a megkeresés, a szülők nem értik miért éppen ezt az iskolát szemelte ki az egyetem. Akkor már az Óbudai Egyetem logikusabb lett volna – mondta lapunknak Tálosné Vass Katalin, az iskolai SZMK egyik tagja, akinek hatodik osztályba jár a fia. – Előkészítetlennek érezzük a kezdeményezést – tette hozzá – ….és amúgy nem is tudja pontosan milyen lehetőségekkel rendelkeznek. Ha úgy nézzük, mivel egyházi intézmény venné át az iskolát, a törvény szerint szülők többségének egyetértése kell, de ha az egyetemet tekintjük kezdeményezőnek, akkor csak formális véleményezési jog maradt – fogalmazott a felháborodott szülő.
Kiderült viszont, hogy az egyébként egyre romló állapotú gimnázium, tíz éve tervezett, milliárdos állami felújítása takarékossági okok miatt maradt el, ezért szerepelt Lázár János miniszter által jóváhagyott, törölt beruházások listáján.
Amúgy az egyetemi pályázók sorát a Budapest XII. Kerületi Tamási Áron Általános Iskola és Gimnázium nyitotta meg, amelyre Gábor Dénes Egyetem nyújtotta be igényét.
Az átvétel tervében szerepelt, hogy később az iskolában tandíjat is szednének, nemcsak a szülőknél kiverte a biztosítékot, a kerület leköszönő polgármestere Pokorni Zoltán és az önkormányzati választáson induló alpolgármester, Fonti Krisztina sem tartotta elfogadhatónak az egyetem kezdeményezését.
A 24.hu csütörtök délután már arról ír, hogy a Gábor Dénes Egyetem visszalép a XII. kerületi Tamási Áron Általános Iskola és Gimnázium fenntartói jogának átvételétől. Egy tanári fórumon az egyetem képviselői jelentették be mindezt. A visszalépést azzal magyarázták, hogy az erőteljes tiltakozások miatt már nem számítanak arra, hogy a Belügyminisztérium áldását adja az átvételre, miután Pokorni Zoltán polgármester találkozott délelőtt Maruzsa Zoltán oktatási államtitkárral.
Az Óbudai Egyetem két székesfehérvári iskolát venne
Később megjelent egy újabb átvételi szándék, az Óbudai Egyetem a Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskolát, valamint a Vasvári Pál Gimnázium fenntartását venné át, már szeptembertől.
Ráczné Kálmán Anikó, a Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola igazgatója a fenntartóváltást a telex.hu-nak azzal indokolta, hogy kiemelt céljaik találkoznak az Óbudai Egyetem céljaival. Szerinte az Óbudai Egyetem alternatívát kínál, a diákok többletkompetenciákat kaphatnak, új lehetőségek tárulhatnak fel előttük.
Cser-Palkovics András: stratégiai szándék a specializálódás
Az Óbudai Egyetem kuratóriumának elnöke, Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere lapunknak így indokolta az egyetem szándékait:
Az Óbudai Egyetem és jogelődei évtizedek óta jelen vannak Fehérváron, a duális egyetemi képzéseknek már most országos fellegvárát jelenti az Alba Regia Műszaki Kar, ahol időközben elindultak gazdasági irányú képzések is. Budapesten már két középiskola fenntartója is az Óbudai Egyetem, melynek stratégiai szándéka az, hogy olyan képzési modellt alakítson ki, melynek során az erre nyitott diákok már gimnáziumi tanulmányaik kezdetétől fogva specializálódhassanak abba az irányba, amivel később egyetemen, vagy akár karrierjükben is szeretnének foglalkozni. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a hagyományos gimnáziumi képzés megszűnne az érintett iskolákban.
A fenntartóváltás kapcsán egyszerre alapfeltétel és cél, hogy az intézmény, annak dolgozói és diákjai nem kerülhetnek rosszabb feltételek közé, mint az átvétel előtti állapotban voltak, ellenkezőleg, a fenntartóváltást kizárólag akkor érdemes végig vinni, ha minden érintett fél előnyösebb, perspektivikusabb helyzetbe kerülhet majd általa. Ehhez mindenképpen szükséges egy állami finanszírozási rendszer kidolgozása a jövőre nézve, az egyetemek által fenntartott középiskolák tekintetében.
Szeretném hangsúlyozni – folytatta a kuratóriumi elnök – nem lenne „fizetős” egyik iskola sem a fenntartóváltás után, nem fogja terhelni a szülőket semmilyen többletköltség. Az Egyetem kifejezetten céljának tekinti, hogy a lehető legtöbb diák számára nyújtson a korábbinál jobb, versenyképesebb feltételeket.
Fontosnak tartotta azt is rögzíteni, hogy az Önkormányzat nem fenntartója iskoláknak, így döntési jogkörünk nincs, tehát a polgármesternek sincs. Ez persze nem jelenti, hogy az iskolák ügyeit ne igyekeznénk segíteni minden tőlünk telhető eszközzel, ezért is hajtunk végre majd’ 20 milliárd forintos iskolafelújítási programot Fehérváron, kormányzati forrásból, de önkormányzati menedzselésben.
– Mindkét gimnázium tantestülete egyhangúlag (!) fejezte ki előzetes támogatását, így az Egyetem a hatályos jogszabályoknak megfelelően benyújtotta a hivatalos szándéknyilatkozatot az iskolák mostani, közvetlen fenntartójához, a Székesfehérvári Tankerületi Központhoz. Ez alapján elindulhat az ún. „véleményezési eljárás”, ennek során mind a Tankerület, mind az érintett iskolák tanárai, diákjai, a diákok szülei is véleményezhetik a tervezetet – jelezte ezzel is, hogy hosszabb folyamatról van szó.
Az egyetem tavaly a főváros VI. kerületében lévő Szinyei Merse Pál Gimnázium fenntartását vette át.
Az érsekség egy zuglói iskolára pályázna
Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye szintén a napokban bejelentette igényét a zuglói Jókai Mór Általános Iskola fenntartói jogának átvételére, erről a hét elején kaptak értesítőt az 500 diákkal működő iskolától az érintett családok. Az igazgatói körlevél szerint az érsekség iskolai főhatóságának képviselői március 11-én tartanak tájékoztatót a szülők számára a terveikről. Az igazgató szerint váratlan jött a megkeresés, a képviselőtestület pedig jelezte, nem támogatják a főegyházmegye terveit – nyilatkozta Horváth Csaba, a XIV. kerület polgármestere.
A BM arról tájékoztatta lapunkat, hogy Pintér Sándor megbízásából Maruzsa Zoltán közoktatásért felelős államtitkár határoz majd a kérelmekről. A tárcának a felsőoktatási intézmények által fenntartott intézmények esetén kell döntenie, egyébként a döntést a tankerületnek kell meghoznia május utolsó munkanapjáig – közölték.
Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával
könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.