Érdekes név merült fel Jürgen Klopp lehetséges utódjaként
2024.03.07.Több mint négy év börtönbüntetést kaphat Carlo Ancelotti
2024.03.07.Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye a napokban bejelentette igényét a zuglói Jókai Mór Általános Iskola fenntartói jogának átvételére, erről kedden kaptak értesítőt az 500 diákkal működő iskolától az érintett családok. Az igazgatói körlevél szerint az érsekség iskolai főhatóságának képviselői március 11-én tartanak tájékoztatót a szülők számára a terveikről.
Az iskola igazgatója, Hudu Mariann levelében arra is felhívta a figyelmet, hogy a hatályos jogszabályok szerint oktatási intézmény csak akkor adható át vallási vagy világnézeti szempontból elkötelezett fenntartónak, ha az átadást a szülők több mint fele támogatja. A 24.hu-nak több szülő is elmondta, hogy az érsekség bejelentkezése váratlanul érte őket.
Horváth Csaba, a XIV. kerület polgármestere lapunknak megerősítette, hogy az Erdő Péter bíboros vezette főegyházmegye a múlt héten az önkormányzatot is megkereste azzal, hogy kezdjék meg a tárgyalásokat az átadásról. Horváth közölte, nincs szándékukban támogatni a kezdeményezést, annál is inkább, mert a kerület lakossága korábban nagy többséggel kinyilvánította, hogy az önkormányzatnál látnák legszívesebben a kerületi iskolák fenntartói jogait. A Jókai és a többi zuglói közoktatási intézmény jelenleg a Közép-Pesti Tankerületi Központhoz tartozik.
Ötmilliárd forintot von el az állam a kerület költségvetéséből az oktatási intézmények fenntartási költségeire hivatkozva, de nem vagyunk elégedettek az eredménnyel. Nem hiszem, hogy a problémákra az lenne a megoldás, hogy az állam átadja az iskolát az egyháznak
– mondta a szocialista politikus, hozzátéve, hogy az önkormányzat is képviselteti magát a hétfői tájékoztatón, és ott is jelzik majd, hogy nem támogatják a főegyházmegye terveit.
Kedden derült ki, hogy a fideszes Pokorni Zoltán vezette XII. kerületi önkormányzat is ellenzi a Tamási Áron Általános Iskola és Gimnázium fenntartóváltását. Ott a Gábor Dénes Egyetem jelentkezett be, hogy átvenné az iskolát. A hegyvidéki iskolában főként az váltotta ki a szülők ellenállását, hogy kiderült, az eddig állami fenntartású német nemzetiségi iskolában az új felállás miatt havi 100–150 ezres tandíjra lehetne számítani. A Belügyminisztérium arról tájékoztatta lapunkat, hogy Pintér Sándor megbízásából Maruzsa Zoltán közoktatásért felelős államtitkár határoz majd a Gábor Dénes Egyetem kérelméről. A tárcának a felsőoktatási intézmények által fenntartott intézmények esetén kell döntenie, egyébként a döntést a tankerületnek kell meghoznia május utolsó munkanapjáig.
A zuglói iskolaátadás ügyében levélben kerestük a Közép-Pesti Tankerületi Központot, hogy ők hajlandók-e megválni a fenntartói jogoktól. Amint válaszolnak, frissítjük a cikket.
A fenntartóváltásokról szóló hírek azért szaporodtak meg az elmúlt hetekben, mert a köznevelésről szóló törvény február utolsó munkanapját jelöli meg határidőként, amíg jelezni kell egy-egy oktatási intézmény aktuális fenntartójánál az átvételi szándékot. Ezt követően kötelező megindítani az úgynevezett intézményátadási eljárást. A jogszabály szerint azonban – mint fentebb is írtuk – „akkor adható át nevelési, nevelési-oktatási intézmény vallási, világnézeti szempontból elkötelezett nevelést, oktatást folytató fenntartó számára, ha az intézménybe beíratott kiskorú gyermekek, tanulók esetén a szülők, nagykorúság elérése esetén a tanulók több mint fele azt támogatja”.