Titokzatos objektumot észleltek több száz millió fényévre
2024.04.16.Új biciklis rekord született Kiskörén
2024.04.16.Bár a férfiakat is érinti, a hólyaghurutot mégis inkább a nők betegségeként tartjuk számon. A hólyaggyulladás gyakorisága a női test felépítésével magyarázható: mivel a gáttájékon a hüvely, a végbélnyílás és húgycső nyílása egymáshoz igen közel helyezkedik el, a bélbaktériumok, amelyek a fertőzés leggyakoribb okozói, könnyebben érnek el a – férfiakénál jóval rövidebb – húgycsőhöz, azon feljutva pedig a hólyaghoz. A felfázás tünetei – a fájdalmas, égő, csípő vizelés, a sürgető vizelési inger, a gyakori vizelés, az alhasi fájdalom – igen kellemetlenek, előzzük meg a megjelenésüket!
Hirdetés
Ne dőljünk be a csábításnak, öltözzünk rétegesen!
A hideg, szürke tél után mindenki örül az első napsugaraknak, de ha könnyelműen a szekrény mélyére süllyesztjük a melegebb ruhákat, pórul járhatunk. A tavaszi időjárás szeszélyes: reggel még hűvösben indulunk, délben melegünk van, este pedig újra borzongat a levegő. Öltözzünk fel rétegesen, a medencetájékra külön figyeljünk. Óvatosan a rövid szoknyával, a vékony nadrágokkal, főleg, ha hosszabb ideig tervezünk üldögélni a folyópartra vezető lépcsőn! A felfázás elnevezés ugyanis nem minden alap nélkül való: a lehűlt testtájékon a keringés gyengül, az immunaktivitás csökken, így a hólyagba bejutott baktériumok gyorsan képesek szaporodni.
Minden évszakban igyunk eleget!
Az emberi test átlagosan 60% vizet tartalmaz, a folyadékbevitel mennyisége egészségi állapotunkat nagyban befolyásolja. Napi 2-3 liter, a nyári hőségben akár ennél több folyadék – szénsavmentes ásványvíz, frissen facsart zöldség- és gyümölcslé, gyógyteák – fogyasztásával már sokat tehetünk a húgyhólyag egészségének megőrzéséért is. Ha nem iszunk eleget, akkor vécére sem járunk annyit, a pangó vizelet jó közeg a baktériumok szaporodásához, ami előbb-utóbb a hólyaghurut kialakulásához vezethet. A rendszeres folyadékbevitellel, vizeletürítéssel átmossuk a húgyutakat, megakadályozzuk a baktériumok megtelepedését, szaporodását.
Elölről hátrafelé, soha ne fordítva!
Lényeges az is, hogy ha jön az inger, menjünk vécére, a halogatás legalább olyan káros lehet, mint ha nem iszunk eleget. A vizelet visszatartása hozzájárulhat a baktériumok felhalmozódásához a húgyutakban, ami növelheti a hólyaghurut kialakulásának esélyét. Mindig ürítsük ki a hólyagot, amint szükségét érezzük! A kislányoknak már gyerekkorban meg kell tanítani, hogyan kell helyesen törölni a gáttájékot WC-használat után: a törlést mindig elölről hátrafelé végezzük, soha ne fordítva, hiszen ezzel a mozdulattal mi magunk juttathatjuk be a kórokozókat a húgycsőbe.
Tartsuk be a higiéniás szabályokat!
A megfelelő higiéniás szokások kialakítása és betartása is sokat segíthet a hólyaghurut megelőzésében. Aki hajlamos a fertőzésre, jobban teszi, ha a kádban fürdés helyett a zuhanyozást választja. Használjunk tiszta vizet vagy pH-semleges, illatmentes tisztálkodószereket a mosakodáshoz, hogy megóvjuk a hüvelyflóra „jó” baktériumait. Mindig töröljük szárazra az intim területeket: az „alsó régió” megfelelő tisztántartása segít csökkenteni a baktériumok megtelepedésének esélyét.
Az intim pillanatok után menjünk vécére!
Figyeljünk nemi szerveink tisztán tartására a szexuális életben is. Fordítsunk figyelmet az intimhigiéniára, ez az elvárás férfira, nőre egyaránt vonatkozik. A nemi aktus előtt és után is fontos a megfelelő tisztálkodás. Bár sokan úgy vélik, az együttlét akkor tökéletes, ha az aktus után összebújva alszanak el, ez hamar megbosszulhatja magát. A nők számára különösen fontos, hogy az összebújás után vécére menjenek, náluk ugyanis – a hüvely, a végbélnyílás és a húgycső nyílásának közelsége miatt – nagyobb a valószínűsége, hogy a baktériumok a húgycsőbe, onnan pedig a húgyhólyagba jutnak. A vizeletürítéssel viszont a baktériumok is kikerülnek a szervezetből.