Kvíz – Tesztelje tudását a könyvekről! – Sokan nem tudják tökéletesre tölteni ezt a kérdéssort
2024.02.20.Dráma: élő videóhívásban könyörögtek segítségért a sebesült ukrán katonák a szeretteiknek, amikor megérkeztek Avgyijivkába az oroszok
2024.02.20.Toldy Mária az első Táncdalfesztivál győzteseként vált ismertté, ugyanis miután 1966-ban megnyerte a versenyt, egy csapásra a hazai zenevilág meghatározó alakja lett. Felejthetetlen dalokkal ajándékozta meg a rajongóit, a népszerűsége pedig ma is töretlen. Malek Miklós és Andrea édesanyja 85 évesen is tevékeny, pestújhelyi otthonában tanít éneket, mivel nagyon szeret fiatalokkal foglalkozni, és kihívásnak tartja, hogy a tehetségeket felszínre segítse. Bár megtehetné, hogy visszavonultan éljen, a tudását át szeretné adni a következő generációnak.
Igazság szerint, amikor 80 éves lettem, egy pillanatra azt éreztem, elég volt, de rögtön ki is ment a fejemből. Egész életemben mindig kitaláltam valamit, fontosnak tartom, hogy legyenek céljaim
– hangsúlyozta ki Toldy, aki a teljesség igénye nélkül olyan tehetségeket tanított, mint Bereczki Zoltán, Janza Kata, Szinetár Dóra, Détár Enikő.
Nem tudja, a zene szeretetét honnan örökölte, mindenesetre emlékei szerint már kislányként is előadta magát: a mellettük lévő játszótéren lépett fel először közönség előtt, amikor is ötévesen felállt a dobogóra és énekelt. Ez azonban már a múlt, és ugyan a pályatársa például Korda Györgynek vagy Koncz Zsuzsának, a színpadtól elbúcsúzott egy ideje.
– Ha énekesnő maradtam volna, már biztos nem állnék a színpadon. Anyuka akartam lenni, és én szerettem volna felnevelni a gyerekeimet, Andreát és Miklóst. A férjemmel, Malek Miklóssal nagyon sokszor léptünk fel együtt, de az éjszakába nem lehet úgy elmenni dolgozni, hogy közben a gyerekek itthon várnak – mondta az 1970 szilveszterén még fellépő, januárban pedig már a postás zenei iskolában tanítóként dolgozó Mária.
– Amikor felhívott az igazgató, hogy lenne-e kedvem tanítani, azonnal igent mondtam. Úgy tűnt, könnyen magam mögött hagytam a művészi pályát, a színpadi létet, s igyekeztem gyorsan beilleszkedni a civil hétköznapokba. Szeretettel fogadtak és örültek nekem az iskolában. A tanítás után pedig hazajöttem és a gyerekeimmel foglalkozhattam, ez mindennél többet jelentett számomra – vallotta be a művésznő, megemlítve, hogy a lányát jobb énekesnőnek tartja, mint magát, a fiát pedig kiváló zenésznek, zeneszerzőnek: utóbbit hamarosan meglátogatják Dubajban. Állítása szerint sok érzelem fűzi a gyerekkori házához, így ma is a XV. kerületi otthonában éli a mindennapjait.
A nagyapám az Elektromos Művek igazgatója volt, ő vette ezt a házat az édesanyámnak 1928-ban. Itt töltöttem a gyerekkoromat, a felnőtt éveimet, és nyugdíjasként sem tudom elképzelni magam máshol. Andikám és Miklós is itt nőttek fel, és az unokák, Péter, Gábor és Léna is gyakran jönnek hozzánk
– mesélte a Meglepetés Magazinnak.
A fiúunokáit nem kötötte le a zene és az éneklés, ők Bécsbe költöztek és civil szakmájuk van, ám a 13 éves Léna – a nagymamája legnagyobb örömére – énekel, táncol, hegedül, vagyis színpadra született. Toldy Mária úgy érzi, Léna lesz az, aki követi majd a szüleit és a nagyszüleit a művészi pályán. Elmondása szerint hálás, amiért a világ számos pontján járhatott, noha mindig hazahúzta a szíve, ugyanis nemcsak a férjéhez, de a hazájához is hűséges. Egyetlen vágya az volt, hogy megérje a 83. életévét, és amióta ez sikerült, már csak pozitívan tekint előre.
Ilyenek voltunk Vannak olyan magyar slágerek, amelyeket akár 20-40 évvel premierük után is ugyanolyan lelkesen éneklünk takarítás, vagy házibuli közben. Vajon mi történt ezen dalok előadóival? Ez is kiderül Ilyenek voltunk című műsorunkból. Műsoraink a Blikk.hu-n és a
Blikk TV YouTube-csatornáján tekinthetők meg.