A női kéziválogatott az olimpián tehet érte, hogy ismét a nemzet csapata legyen
2024.04.17.Sorozat készül Emmanuel Macron feleségéről
2024.04.17.Életünk során nemcsak a testünk és a lelkünk változik folyamatosan, de az is, milyen tápanyagokra van szükségünk az egészséges, kiegyensúlyozott mindennapokhoz. A nők számára az egyik legmeghatározóbb időszak a változókor, amely nemcsak jelentős hormonális változásokat okoz, de igen kellemetlen tünetekkel is járhat. Ha azonban tudjuk, mit együnk, megkönnyíthetjük saját magunk számára ezt a folyamatot.
Hirdetés
Éljenek a fitoösztrogének!
Az ösztrogénhormon szintjének csökkenése miatt a klimax során számos tünet jelentkezhet, beleértve a hőhullámokat és az alvászavarokat is. Ezek kézenfekvő enyhítésére alkalmazható a hormonterápia, de léteznek olyan növényi anyagok is, amelyek némileg hasonló hatásokkal rendelkeznek, mint az emberi szervezetben termelődő ösztrogén, és valamelyest segíthetnek enyhíteni a hormonhiány okozta tüneteket. Ezeket hívjuk fitoösztrogéneknek. Ha beépítjük ezeket az étrendünkbe, segíthetünk ellensúlyozni a hormonális egyensúly megváltozásából fakadó tüneteket. Arra azonban figyelni kell, hogy vannak olyan állapotok – például emlő- és petefészekrák, vagy az erre való hajlam –, amikor ellenjavallt a hormonterápia: ilyenkor a fitoösztrogéneket is érdemes mellőzni!
Miben van fitoösztrogén?
A szója és a lenmag, szezámmag, valamint a bogyós gyümölcsök kitűnő fitoösztrogén-források. Igyuk szójatejjel a kávénkat, készítsük ezzel a reggeli zabpelyhet vagy gyümölcsturmixot, és válasszunk lenmagos péksüteményeket, vagy tegyünk len-, illetve szezámmagot, esetleg lenmagolajat a salátáinkba! Arra azonban érdemes figyelni, hogy a szója erősen allergén anyag, sokan érzékenyek rá!
A mediterrán diéta segít a súlykontrollban
A klimax során lelassul az emésztés, már nem kell a szervezetnek a petefészket működtetni, ezért ugyanakkora igénybevétel mellett sokkal kevesebb energiára van szükségünk. Éppen ezért sok nő tapasztal ilyenkor testsúlynövekedést még akkor is, ha semmit sem változtat az életmódján és az étkezésén. Ha el szeretnénk kerülni a zsírpárnák lerakódását, akkor bizony változtatunk kell! Válasszunk alacsonyabb kalóriájú, szénhidrát- és zsírszegény, ám rostban gazdag ételeket, ugyanakkor figyeljünk a megfelelő fehérjebevitelre. A mediterrán diéta ideális választás, hiszen zöldségekben, halban, sovány húsokban gazdag, és előnyben részesíti a teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket. Cseréljük tehát le a hagyományos köreteinket egy friss, olívaolajjal készített zöldsalátára, építsünk be a heti edzéstervbe erősítő edzéseket is a kardió mellé, hogy lelassítsuk izmaink sorvadását, és megállítsuk a kéretlen testsúlynövekedést!
D-vitamin és kalcium a csontok és a szív egészségéért
A hormonszint csökkenése hosszú távon negatív hatással lehet a csontok és a szív egészségére is, ezért változókorban még fontosabbá válik a D-vitaminban és kalciumban gazdag étkezés. Ha el szeretnénk kerülni az időskori csontritkulást, illetve a szív- és érrendszeri zavarokat, együnk sok tengeri halat, májat, tejtermékeket, tojást és zöld leveles zöldségeket!
Az étkezés mellett pedig változókorban is figyeljünk oda a megfelelő mennyiségű (minimum 2 liter naponta) folyadékfogyasztásra, és lehetőség szerint kerüljük a koffein- és alkoholtartalmú italokat. Ezek ugyanis nemcsak az alvászavarokat, de a hőhullámokat is fokozhatják, elősegíthetik.