Prosztata: ne csak akkor figyeljünk rá, amikor megbetegszik
2024.03.15.Ebben az esetben égethető el a zöld hulladék
2024.03.15.Tünetek
Az orvostudomány különbséget tesz akut és a krónikus, illetve bakteriális és nem bakteriális prosztatagyulladás között. A prosztatagyulladásos betegek körülbelül 90 százaléka krónikus, vagyis nem bakteriális prosztatagyulladásban szenved, amelynek a tünetei hosszú ideig fennállhatnak, esetenként panaszmentes időszakokkal váltakozva. Fontos tudni, hogy a prosztata gyulladását az orvostudomány akkor tekinti krónikusnak, ha a tünetek, panaszok legalább 3 hónapja fennállnak.
A krónikus prosztatagyulladás vizelési zavarokkal, alhasi tompa fájdalommal és fájdalmas magömléssel járhat, és ezzel szexuális zavarokat okozhat. A vizelési zavarok közé tartozik a fájdalmas vizeletürítés, a gyenge vizeletsugár és a hirtelen jelentkező, sürgető vizelési inger. A fájdalom kisugározhat a combokba, herékbe, hímvesszőbe, néha a derékba és a hátba.
Ha a pisilés fájdalommal jár (nyomás vagy égő érzés jelentkezik a húgycsőben), és a vizelet csak gyenge sugárban jön, akkor a prosztatagyulladás általában inkább bakteriális eredetű. A jelentkező tünetek tehát rendkívül szokatlanok, ezért az érintett férfiak gyakran nem is tudják, kihez forduljanak a problémáikkal, inkább elviselik ezeket. Amíg a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás az 50 évesnél idősebb férfiak problémája, a prosztatagyulladás a fiatalabbakra jellemző.
Diagnózis
A krónikus prosztatagyulladást az esetek többségében az E. coli nevű bélbaktérium okozza, amely egyrészt a húgycsövön át jut a prosztatába. De felelős lehet a problémákért a Klebsiella pneumoniae (tüdőgyulladást okozó baktérium), az Enterobacter vagy az Enterococcus (szintén bélbaktériumok). Másrészt a kórokozók a végbél felől vagy a vérárammal juthatnak a prosztatához, amely körül lassú keringésű vénák találhatóak. A lassult keringés csökkenti az immunrendszer hatékonyságát, így a baktériumok megbújhatnak a mirigyes szervben.
Mivel a prosztata termeli az ondót, a prosztata regenerálódásában sokat segít, ha egy férfinak rendszeres a szexuális élete. Habár nem mindegy, mit és hogyan csinál, ugyanis az anális szex és a nemi úton terjedő bakteriális fertőzések is prosztatagyulladást okozhatnak. Ilyen lehet a Chlamydia-fertőzés, a gonorrhoea vagy a trichomoniázis.
Kezeletlen prosztatagyulladás következményei
Aki nem fordul időben orvoshoz, és elbagatellizálja a tüneteket, annál a betegség tartósan jelen lehet, és idővel a fájdalmak önállósodhatnak. Ilyenkor már nincs kimutatható kórokozó sem, csak a fájdalom marad.
A krónikus, nem bakteriális prosztatagyulladás esetében a panaszmentes és a kellemetlen tünetekkel járó időszakok váltakozva követik egymást, és ez idegőrlővé válik. Mivel a fájdalom kisugárzik a test többi részére, így hosszan elhúzódó, véletlenszerű erősséggel jelentkező, krónikus fájdalom alakulhat ki, ami stresszt okoz, a stressz pedig visszahathat a fájdalomra, amely ezáltal gyakrabban fellángolhat.
A prosztatagyulladás a szexuális életet is érintheti: a merevedés és az ejakuláció, vagyis a magömlés fájdalmassá válik. A krónikus bakteriális prosztatagyulladás szélsőséges esetben időszakos sterilitást is okozhat. Mindez pedig gondot okozhat a párkapcsolatban.
A betegség bakteriális verziója még viszonylag egyszerűen gyógyítható, jellemzően antibiotikummal szokták kezelni. Krónikus prosztatagyulladásnál azonban akár több hónapig is szükség lehet gyógyszeres kezelésre. A krónikus nem-bakteriális prosztatagyulladással küzdők több orvost is felkeresnek, mire az orvosok mindent kizárnak. A betegség ebben a szakaszában már csak kezelhető, de nem gyógyítható. A komplex kezelés célja a beteg fájdalmainak az enyhítése.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.