Kína már a Holdra is biztonsági kamerákat telepítene
2024.03.07.Kulcsár Edina elárulta, hogyan derült ki G.w.M számára, hogy megint terhes
2024.03.07.A Népszava most arról ír, hogy Budapesti Közlekedési Központ csak az előleget és kamatait kapja vissza. A 2021-ben indított perben ugyanis jogosnak és érvényesnek ítélte az elektronikus jegyrendszer megvalósítására kötött vállalkozói szerződés 2018-as azonnali hatályú felmondását a Nemzetközi Gazdasági Kamara (ICC) mellett működő választott bíróság a fővárosi e-jegy bukása miatt.
Januárban egyezségi tárgyalás zajlott, tehát a feleknek a bírók által előre meghatározott jogi és pénzügyi mezsgyén belül kellett egyezséget kötni. Mindez azután történt meg, hogy ősszel meghallgatták az informatikai és jogi szakértőket, valamint megtekintették az iratokat a testületben, amit egy svájci elnök, egy nemet és egy magyar tag alkotott.
Elektronikus jegyrendszer: októberben lezárulhat a BKK és a német cég milliárdos kártérítési pere
Miről is van szó?
A BKK e-jegyrendszerének kálváriája még 2010-ben, Tarlós István főpolgármestersége idején kezdődött. Az EBRD-hitelből tervezett beruházás átadásának határidejét akkor 2013-ra tették. De a szállítói szerződést csak 2014-ben sikerült aláírni a tendergyőztes német Scheidt & Bachmann (S&B) céggel. Ám az akkor átadási határidőként megjelölt 2018-ra a rendszer nem készült el, a németek csak a kapukat és a leolvasókat szállították le, amelyek azóta is használhatatlanul porosodnak egy raktárban, tesztüzemre kiszemelt részét pedig a Deák téri metróaluljáróban láthatjuk.
A beruházás többek között a szállító lejárt bankgaranciái miatt dőlt be, a főváros pedig végül 2018 novemberében azonnali határidővel felmondta a kontraktust. Az indoklás szerint az elektronikus jegyrendszer tervezésére, kiépítésére és üzemeltetésére vállalkozó S&B a projekt hét fázisából csupán négyet teljesített, a rendszer soha nem működött. Tarlós menesztette a BKK akkori vezérigazgatóját, Dabóczi Kálmánt, majd sietett leszögezni, hogy a fővárost nem érte anyagi kár. Ehhez képest a BKK számviteli nyilvántartásai szerint a projektre 9,823 milliárd forintot költöttek.
Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával
könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.