Vilmos herceg megtörte a csendet: először beszélt Katalin hercegné állapotáról a műtétje után
2024.02.20.Megváltozott a magyar válogatott Eb-felkészülési programja
2024.02.20.A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2018 és 2019 fordulóján több mint 129 ezer kiskereskedelmi üzlet működött Magyarországon. Ez 110 ezer közelébe csökkent 2023 első felének végére, és a bezárási hullám különösen 2022 után gyorsult fel – írja a Portfolio.
Az elmúlt években számtalan külső és belső sokk érte a kiskereskedőket…
- A járványt követő lezárások az élelmiszerboltokon kívüli szegmenseket érintette különösen érzékenyen, de a magyar támogatási politika sem célozta különösebben az üzletek fennmaradását.
- A piaci energiaárak elszállása – a többi sokk mellett – a kisebb vállalkozások egy részének már kigazdálkodhatatlannak bizonyult, ők lehúzták a rolót.
- Nőttek az ingatlanárak, ami a bérleti díjak emelkedését is magával hozta.
- Az Európa-rekorder magyar infláció megette a jövedelmek vásárlóerejét. Ez a hatás 2022 második felétől, a választási osztogatás kifutásával szintén sokkszerűen érte a szektort, a forgalom gyakorlatilag a négy évvel korábbi szintre zuhant.
A boltok számának zuhanása viszonylag egyenletes, de 2022 és 2023 közepe között az ütem felgyorsult.
Az élelmiszerboltoknál más volt a helyzet, hiszen a koronavírus nem bezuhanást, hanem éppen ellenkezőleg, megugrást hozott, viszont az elszálló árak miatt a 2022-2023-as visszaesés sokkal drasztikusabb, mint a teljes kiskereskedelmet nézve. A bezárás egyébként jellemzően nem a nagyobb szupermarketeket, diszkontokat érintette és érinti, inkább a kisebb, kevésbé tőkeerős üzleteket.
A KSH adatai szerint az élelmiszerboltok 12 százaléka tűnt el 4 év alatt, viszont ha csak az önálló vállalkozók által működtetett boltokat nézzük, akkor a csökkenés már 17 százalékos.
A ruházati és cipőboltok bezárásának üteme bő 22 százalékos 2019 és 2023 között. Ezeket a koronavírus-járvány különösen érzékenyen érintette és tavaly a reálbércsökkenés időszakában is mérséklődött a forgalmuk. Hasonló kép rajzolódik ki a könyv, a számítástechnikai és egyéb iparcikkek szegmensében is, ahol az üzleteknek mintegy 15 százaléka zárt be.
A bezárások nem csak kiskereskedelmi üzleteket érintették, a vendéglátás is áldozata volt az elmúlt évek turbulens időszakának. 2019 közepén még 45 337 kereskedelmi vendéglátóhely működött Magyarországon, tavaly június végén azonban már csak 38 780, vagyis eltűnt több mint 6500 vállalkozás ebből a szegmensből, a helyek 15 százaléka.
Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával
könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.