Hoppá, mi ez a kép? Mit csinál Fenyő Iván és a tankcsapdás Sidi?
2024.02.16.Kustánczi Lia először mutatta meg a kisfiát: videón a bombázó és imádott gyermeke
2024.02.16.Az Amerikai Régészeti Intézet éves találkozóján mutatták be a nemrég felfedezett Late Roman Wine Shop at Sikyon lelőhelyet, amely egy 1600 éves borbolt Görögországban. Scott Gallimore, a Wilfrid Laurier Egyetem docense és Martin Wells, az Austin College munkatársa tartott róla előadást Chicagóban. Kiderült, hogy az üzlet a borbarát Római Birodalom fennhatósága alatt élő helyieknek kínálhatott bort a peloponnészoszi régióban, Sikyonban.
– Ennek a felfedezésnek a jelentősége abban rejlik, hogy a bortermelés folyamatának több aspektusa egy helyen jelenik meg – mondta Wells a Wine Spectatornak. – Ritkán találjuk ezeket együtt, ilyen jó állapotban.
A régészek 13 teljes vagy csaknem teljes amforát találtak a helyszínen, köztük egy csapos, kettő pedig lefűrészelt tetejű volt.
Ilyen és ehhez hasonló amforákban tartották a bort / Fotó: Northfoto
– Ezek mind olyan jellemzők, amelyek a kiöntésre utalnak, nem a feltöltésre – tette hozzá Wells. – Ezenkívül találtunk három tölcsért is a dekantáláshoz.
Emellett dugók, kancsók, üveg ivóedények, márvány asztallapok, ékszerek, bogrács és láncra erősített vas, valamit fa lakat maradványait is feltárták. Az ásatáson 60 érmét is találtak.
– Gyakori lelet ősi üzletek feltárásakor – mondta Wells. – A legtöbb érmén II. Constantius, IV. századi római császár arca látható.
Az üzlet a helyi boripar háza előtt lehetett. Egy ősi ipari komplexumhoz kapcsolódik, préspadlóval – valószínűleg szőlő és olajbogyó számára –, ciszternákkal, hat darab fazekaskemencével. A régészek bortermő szőlőmagvakat is találtak, bár nem tudni, milyen fajtából származnak.
– Ez a felfedezés egy kis ablakot nyit az ókori Sikyon mindennapi életébe – jegyezte meg Wells. – Ezáltal el tudjuk képzelni a belső interakciókat, amikor a helyiek megkóstolják a legújabb évjáratot, falatoznak a márvány asztallapokra vágott sajtból vagy gyümölcsből, illetve elvitelre kifizették a borukat.
Hogyan lett vége?
Gallimore és Wells úgy gondolja, a bolt elhagyása hirtelen történt, tekintettel arra, ahogyan az érmék szétszóródtak a padlón. A talált műtárgyak azt mutatják, hogy a bolt a 4. század vége és az 5. század eleje között bezárt. A régészek hasonló, az 5. századra datálható romokat találtak Korinthiában is.
Lehetséges, hogy a tulajdonosok sietősen elhagyták az üzletet a kora bizánci tektonikus paroxizmusok idején, a megnövekedett szeizmikus aktivitás időszakában, amikor sok fölrengés sújtotta a területet. Azt nehéz megmondani, hogy az ipari komplexum magától omlott-e össze, de úgy tűnik, először a falak dőltek le – az üzletek polcait is magukkal borítva –, majd a tető.
Bárhogyan is ért véget az üzlet, ez a ritka felfedezés segít jobban megérteni a bor történetét a régióban.