Lövöldözés egy Somogy vármegyei faluban: robbantással fenyegetőzött és rátámadt a TEK-esekre egy férfi
2024.02.14.„Példaadó elhivatottsággal végzett munkája elismeréseként” – ezzel az indoklással vehette át állami kitüntetését a bicskei pedofil igazgató
2024.02.14.II. Erzsébet nagyon szerette a Balmoral kastélyt, volt, hogy férjével, Fülöppel, Edinburgh hercegével több hetet is eltöltöttek itt, amikor feltöltődésre vágytak. A királynő 2022. szeptember 8-án is itt hajtotta örök álomra a fejét.
A skóciai birtokon sokszor meglátogatták őket a családtagok is, és hát nem csoda, hogy a királyi rokonság ilyenkor hamisítatlan skót whiskyt fogyasztott.
A whisky-t gyártó üzem mindössze 1,5 kilométerre található a királyi család Balmoral kastélyától Skóciában
A Balmoral kastélytól ugyanis mindössze 1,5 kilométerre található a Royal Lochnagar Distillery.
Évszázados múlt
A felföldi Dee folyó partján már az ősidőkben is működött egy Lochnagar nevű szeszfőzde, az alapító James Robertson zugfőző azonban hiába kapta meg 1826-ban az engedélyt, a féltékennyé lett környékbeli kollégák felgyújtották lepárlóját. Néhány évvel később aztán Robertson álma megint a tűz martalékává lett, és 1860-ban a Lochnagar befejezte működését.
Mai nevét akkor kapta, amikor Viktória királynő 1848-ban látogatott el első, Albert herceggel töltött nyaralása során ide.
A mostani lepárlót egy John Begg nevű úriembernek köszönhetjük, aki 1845-ben New Lochnagar néven nyitotta meg üzemét a királyi család Balmoralban álló nyári palotájának szomszédságában. A tulajdonos azonnal meg is hívta magas rangú szomszédait egy „királyi kortyra”. A kóstoló igen jól sikerült, hiszen Begg azonnal megkapta a királyi beszállítói címet és vele a jól csengő Royal Lochnagar nevet.
Viktória egyébként 63 évig és 7 hónapig tartó királysága miatt az ükunokája, II. Erzsébet (70 év és 214 nap) mögött a második leghosszabb ideig uralkodó brit-angol koronás fője volt, és ott szerepel minden idők leghosszabb ideig trónon lévő uralkodói között. Róla nevezték el az angol 19. századot viktoriánus kornak, amelyet az angol történészek az Egyesült Királyság fénykorának tekintenek.
Könnyű és finom whisky-ként írják le a királynő kedvencét, a Royal Lochnagar 12 éves Highland Single Malt skót whisky-t, íze frissen fás, hosszan tartó szantálfa utóízzel. A fa és a karamell illata a barna cukorral kávéssá válik. Aki szeretne, Skóciába vezetett lepárlótúrákon vehet részt, de a gyártó néhány terméke itthon is megvásárolható, igaz, kissé borsos áron, nagyjából 100 ezer forint körül.