„Nem mindenki tart szépnek, de ezt el tudom fogadni” – Magyarország legszebb nője elárulta, hogyan viselné, ha nem az ő fejére kerülne a korona a világversenyen
2024.03.06.217-szer oltatta be magát egy férfi koronavírus ellen – Rusvai Miklós most elárulta, ártalmas-e a túloltakozás
2024.03.06.A mások mellett az UNICEF Magyarország, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány, az Igazgyöngy Alapítvány, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), valamint a Patent Egyesület által alkotott társulás szakértői anyaga kifejti: a gyermekvédelmi reform elsősorban nem jogalkotási feladatot, hanem az ellátó rendszer megújítását, hatékonyabbá tételét kellene, hogy jelentse. Ez egyrészt átfogó kormányzati felmérést igényel a felvetett problémák és javaslatok kapcsán, másrészt igényli a szemléletbeli változást, a rendszerben dolgozó szakemberek anyagi és erkölcsi megbecsülését, továbbá a gyermekvédelmi rendszer minőségi működéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételeinek biztosítását, valamint hatékony minőségbiztosítási és monitoring rendszert.
Magyarországon a KSH legutóbbi népszámlálási adatai szerint mintegy másfél millió 14 év alatti gyerekek száma és minden ötödik gyerek – nagyjából 300 ezer – él szegénységben, kirekesztettségben, méltatlan körülmények között – fogalmazza meg a számok nyelvén is a Gyermekjogi Civil Koalíció, miért is fontos a rendszerszintű változtatás.
A Kormány által nemrég bejelentett, a gyermekvédelmet érintő törvénymódosítás megalapozásához széleskörű civil egyeztetést követően készült el a Mit kíván a gyermekvédelem című javaslatcsomag, amely 12 átfogó pontban összegzi a gyermekvédelemben tapasztalható legsúlyosabb, a gyermekeket leginkább veszélyeztető problémákat, vagyis azt, hogy a gyermekvédelmi rendszerben dolgozó szakembereknek egyre lehetetlenebb körülmények között kell helytállniuk, fokozottan nehéz helyzetben vannak a családból kiemelt gyermekek és a rendszer működésének alapvető infrastrukturális, humán és pénzügyi feltételei hiányoznak.
Ennek kapcsán a szakértői anyag kiemeli, hogy Magyarországon az állam a GDP 2 százalékát fordítja a családokra és a gyerekekre, ami kevesebb a 2,5 százalékos uniós átlagnál. A szervezetek javasolják többek között, hogy a kormány a mindenkori GDP legalább 3 százalékát fordítsa a családokra és a gyerekekre, valamint, hogy a gyermekszegénység visszaszorítása érdekében emeljék meg a családi pótlékot, amelynek összege 2008 óta nem változott.
Az összegzés kiegészült egy nagyobb terjedelmű 40 pontos szakmai javaslattal. A problémafelvetéseken túl a javaslat konkrét beavatkozási irányokat is meghatároz, amelyek azonnali intézkedéseket kívánnak.
A gyermekvédelmi törvény tényleges végrehajtása mellett és a gyermekvédelemre és a szorosan kapcsolódó ágazatokra (oktatás, egészségügy, stb.) fordítandó költségvetési kiadások átgondolásával, de szükségképpen annak növelésével a problémák jelentős része orvosolható lenne. Ehhez azonban a gyermeki jogok iránt elkötelezett, a gyermekeket érintő döntések során azok legfőbb érdekét érvényesítő politikai akaratra van szükség. A Koalíció szakértői szerint viszont a hiányosságok nem a gyermekvédelmi törvényből következnek, hanem rendszerproblémák.
A Koalíció a javaslatcsomag megvitatását nemrég kezdeményezte Pintér Sándor belügyminiszterrel. Érdeklődtünk a minisztériumtól, foglalkoznak-e a Koalició javaslataival, illetve mikor kerül sor az egyeztetésre.
A BM sajtóosztálya válaszában igy fogalmazott: ” A kormány elkötelezett a gyermekek védelmének megerősítése mellett, megkezdte a pedofil bűncselekményekre és a gyermekvédelmi intézményekre vonatkozó szabályok szigorításának kidolgozását. A kormány minden ezt a célt szolgáló szakmai javaslatot kész megvizsgálni, a szakmai egyeztetések keretében a tervezett szigorításokról a szakmailag elismert és működő gyermekvédelmi szervezetek véleményét is mérlegeli.”
Mint Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője Balatonfüreden bejelentette, a kormány már dolgozik az új gyermekvédelmi törvénycsomagon, ennek során húsz, a gyerekvédelemhez kapcsolódó törvényt módosítana. A téma azért különösen aktuális, mivel nyilvánosságra került: Novák Katalin köztársasági elnök a tavalyi pápalátogatás idején kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei gyermekotthon korábbi igazgatóhelyettesének, aki a bíróság szerint segített eltussolni az igazgató pedofilügyét.
Az eddig bejelentett, illetve nagy vonalakban megjelent változások mind jogi megoldást sejtetnek. Ezek közül már kormányrendeletben megjelent, hogy a gyermekvédelmi intézményvezetők és helyetteseik kinevezésének és foglalkoztatásának feltétele egy szigorú pszichológiai alkalmassági vizsgálat lenne.
„Mit kíván a magyar gyermekvédelem! ”
1. A mindenkori Kormány – az érintettek, valamint szakmai és civil szervezetek bevonásával – dolgozzon ki átfogó́ gyermekjogi stratégiát, ehhez kapcsolódó cselekvési tervet és biztosítsa az 1997. évi Gyermekvédelmi törvény végrehajtását!
2. Integrált, szakmailag magas színvonalú, átlátható gyermekjóléti és gyermekvédelmi szakirányítást és területi munkát!
3. A gyermekvédelem megfelelő finanszírozását, gyermekközpontú költségvetést, a mindenkori GDP legalább 3%-át fordítsák a családokra és a gyerekre!
4. Önálló gyermekjogi ombudsmant, valamint független szakmai testület létrehozását, amely a gyermekek jogainak területén végzett tevékenységek átfogó monitorozásáért, minőségbiztosításáért felel.
5. A gyermekvédelmi rendszerben dolgozó, valamint a gyermekvédelmi rendszerhez kapcsolódó feladatokat ellátó szakemberek és más segítők anyagi megbecsülését, megfelelő kiválasztását, felkészítését, támogatását és rendszeres ellenőrzését!
6. A gyermekvédelmi rendszer túlterheltségének megszüntetését, a megfelelő működéshez elegendő erőforrások, így többek között férőhelyek és szakemberek biztosítását!
7. Hatékony megelőzést, korai támogatást, beavatkozást, a gyermekjóléti szolgáltatás “kapuőri” funkciójának érvényesítését!
8. A fokozottan sérülékeny gyermekcsoportok hatékony védelmének biztosítását!
9. A bántalmazás, elhanyagolás minden formájának a megelőzését, a gyermekbántalmazási esetek kivizsgálását és az eredmények, megállapítások, következmények nyilvánossá tételét!
10. A gyermekvédelmi szakellátás működésének átláthatóvá tételét, traumatudatos szemléletmód kialakítását!
11. Gyermekrészvételt! A gyermekek tájékoztatását – életkoruknak, fejlettségi szintjüknek megfelelő – bevonását az őket érintő döntésekbe, valamint a gyermekek érdekképviseletének hatékonyabbá tételét!
12. A gyermeki jogok megismertetését a gyerekekkel, családtagokkal, szakemberekkel és a legtágabb közvéleménnyel a minél szélesebb körű alkalmazás érdekében.
Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával
könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.